Spor internet na mobilnom telefonu može biti frustrirajući, posebno kada je brzina kućnog interneta na računaru znatno veća.
Vjerovatno ste se više puta našli upravo u ovoj situaciji, gdje je vaš kućni internet na računaru brz, dok se na mobilnom telefonu veza ostvaruje vidljivo manjom brzinom.
Stručnjaci navode da bi određena razlika u internet brzini između kućnih uređaja trebala biti normalna pojava. Također, jasno napominju i da ona ne bi trebala biti velika.
⇒ BRZI LINKOVI
- Više “hotspot” bežičnih mreža
- “Surfanje” u različito vrijeme dana
- Ethernet ili Wi-Fi
- Spor internet zbog prevelike udaljenosti od rutera
- Wi-Fi frekventni opseg
- Pozadinske aplikacije uzrokuju spor internet!?
Postoji nekoliko faktora koji mogu uticati na razliku u brzini interneta između različitih uređaja, uključujući poziciju rutera, interferenciju s drugim elektronskim uređajima, tip veze (Wi-Fi ili žičana veza), postavke uređaja, broj povezanih uređaja na mreži i stanje rutera. Ove promjenjive varijable zajedno mogu značajno uticati na performanse internet veze na različitim uređajima.
Također, starost uređaja i podržani standardi Wi-Fi mreže mogu igrati ključnu ulogu u brzini povezivanja. Redovno održavanje mrežne opreme i optimizacija postavki može pomoći u smanjenju ovih razlika.
Ovakvu situaciju generiše nekoliko mogućih razloga:
1. Više “hotspot” bežičnih mreža
Iako zvuči kao sasvim bezazlena stvar, često se zna desiti da imate spor internet na vašem telefonu jer on zapravo nije povezan na istu mrežu kao i vaš računar. Primjetićete da se moderni pametni telefoni često znaju automatski povezati na drugu, sporiju hotspot bežičnu internet mrežu, umjesto glavne Wi-Fi koja se nalazi u vašoj kući ili stanu.
Upravo taj veliki i primijetni pad brzine nastaje kada su vaši uređaji na različitim internet mrežama. U današnje vrijeme, pogotovo u stambenim zgradama, broj hotspot zona može znatno varirati. Većina mobilnih telefona u opcijama nudi mogućnost postavljanja željene Wi-Fi mreže. Na ovaj se način direktno povezuju na nju čak i kada su dostupne druge mreže.
Dakle, kako biste osigurali da vaš mobilni telefon ima istu internet brzinu kao vaš laptop ili desktop računar, uvjerite se da su njegove Wi-Fi postavke pravilno konfigurisane.
2. “Surfanje” u različito vrijeme dana
Što je više mobilnih uređaja povezano na vašu mrežu, svaki od njih ima sve manji propusni opseg. Upravo ovakva brojnost uređaja na mreži može vas dovesti do frustracija jer imate spor internet. Dakle, ako vaš računar ima normalnu internet brzinu tokom dana, a vaš mobilni telefon uspori tokom večeri ili vikendom, taj problem možete pripisati činjenici da dolazi do zagušenja Wi-Fi mreže sa više uređaja.
Za razliku od dana, kada su odrasli na poslu, a djeca u školi, u poslijepodnevnim i večernjim satima osjetno veći broj osoba vaše porodice koristi internet. Ovakvu situaciju možete spriječiti zamolivši članove porodice da isključe sve nepotrebne uređaje s interneta. Dobro je razmisliti i da zbog svega navedenog nadogradite svoj internet paket većim brzinama. Također možete nabaviti i bolji ruter koji može održavati više uređaja na istoj mreži.
3. Ethernet ili Wi-Fi
Ako imate računar povezan na internet preko Ethernet kabla, a mobilni telefon preko Wi-Fi mreže, vrsta internet veze može objasniti zašto imate spor internet na vašem mobitelu.
Kako je riječ o bežičnoj mreži, na Wi-Fi mogu uticati mnoge stvari iz vaše bliže okoline. Obratite pažnju na uređaje koji emituju elektromagnetne valove, pregradne zidove ili udaljenost od rutera. Svi navedeni faktori slabe signal i mogu dovesti do sporije brzine interneta. S druge strane, internet veza putem Ethernet kabla direktno je povezana sa ruterom, čime se izbjegavaju problemi sa kojima se Wi-Fi suočava.
4. Spor internet zbog prevelike udaljenosti od rutera
I sami možete pretpostaviti da što je vaš uređaj bliži ruteru, to će vam biti veća brzina interneta. Međutim, veza slabi što se više udaljavate ili ukoliko postoje fizičke prepreke, poput pregradnih zidova ili etažnih podova. Dakle, ako se ruter nalazi bliže računaru nego vašem mobilnom telefonu, sigurno ćete primijetiti varijacije u brzini interneta.
Za one kojima internet veza značajno usporava kada se nalaze na spratu ili u dvorištu stambenog objekta, a radi dobro u istoj prostoriji sa ruterom, udaljenost očito predstavlja stvaran problem. Kako bi ispravno riješili ovu situaciju, kupite odgovarajući ruter i postavite ga na mjesto odakle može dijeliti stabilnu internet vezu. Na ovaj način, u svim područjima u kojima ćete koristiti mobilni telefon, neće biti uticaja sa strane vašeg računara.
5. Wi-Fi frekventni opseg
Današnje Wi-Fi mreže većinom rade na dva frekventna opsega – 2,4 GHz i 5 GHz. I jedan i drugi frekventni opseg imaju svojih prednosti i mana. Tako opseg od 2,4 GHz pokriva veće područje, ali je sporiji, dok opseg od 5 GHz nudi veće brzine, ali uz ograničen domet.
Ako vaš mobilni telefon ne podržava frekventni opseg od 5 GHz, tada jedino može koristiti sporiju vezu od 2,4 GHz. Kako bi na vrijeme otklonili probleme ove vrste, još prilikom kupovine mobilnog uređaja provjerite njegove specifikacije. Ukoliko ne možete pronaći informacije o dual-band tehnologiji ili 5 GHz, mobilni uređaj nije kompatibilan sa većinom Wi-Fi mreža.
Čak i ako vaš telefon podržava frekventni opseg od 5 GHz, povećavanje udaljenosti od rutera sigurno će oslabiti njegov signal. Zbog toga će ga ruter automatski prebaciti na opseg od 2,4 GHz s ciljem održavanja stabilne internet veze.
U posljednje vrijeme ruteri pojedinih davalaca internet usluga automatski dijele internet signal unutar dva navedena Wi-Fi opsega (dvije posebne mreže). Na ovaj način imaćete pristup na obje Wi-Fi mreže, ali s napomenom da mobilni telefon odmah prijavite na jednu, pa na drugu mrežu. Time osiguravate da se mobilni telefon udaljavanjem i približavanjem ruteru sam prebacuje s jednog na drugi opseg, bez ikakvog uticaja s vaše strane.
6. Pozadinske aplikacije uzrokuju spor internet!?
Mnoštvo je aplikacija danas prisutno na mobilnim uređajima, bez da čak i znamo da li su aktivne i čemu uopšte služe. Tako na vašem mobitelu vjerovatno postoji niz aplikacija koje rade u pozadini i koriste internet čak i ako ih aktivno ne koristite.
Najočitiji primjer su aplikacije društvenih medija koje bez izuzetaka konstantno rade u pozadini. I dok jedne ažuriraju feedove i šalju notifikacije o tome šta rade vaši prijatelji, druge neprestano sinhronizuju poruke elektronske pošte. Također, mnogi od nas često ostavljaju otvorenim pojedine aplikacije, što na kraju i prouzrokuje situaciju da imate spor internet.
Za razliku od računara, koji takođe pokreću brojne pozadinske procese tokom svog rada, hardver mobilnog telefona nema tako kvalitetnu i stabilnu mrežnu karticu, kao što je to slučaj kod desktop uređaja. Također, kod računara smo u mnogo boljoj poziciji prilikom upravljanja mrežnim resursima, što znamo zanemariti na našim mobilnim telefonima. Upamtite da ćete zbog velikog broja instalisanih aplikacija na vašem mobilnom telefonu imati spor internet, ali i sami uređaj.
Zaključak
Preporučujemo vam da s vremena na vrijeme aktivno provjeravate postavke vašeg mobilnog telefona, odnosno ograničite korištenje podataka u pozadini, koji će kao takvi osloboditi propusni opseg internet veze za njegov brži i stabilniji rad.
Osim toga, redovno ažurirajte softver na vašem uređaju kako biste iskoristili najnovije optimizacije performansi. Također, razmislite i o promjeni šifre za Wi-Fi kako biste spriječili neovlašten pristup i smanjili opterećenje mreže.