|  komentara 💬

Gdje i kako pronaći posao nakon 50. godine života

Intervju za posao uz razmatranje biografije
Intervju za posao uz razmatranje biografije @freepik

Kako pronaći posao nakon 50. godine može biti izazovno, ali donosimo vam najbolje savjete da obnovite karijeru s povjerenjem i energijom.

U nedostatku radne snage, sa kojom je već duži vremenski period suočen skoro cijeli region jugoistočne Evrope, sve veći broj poslodavaca okreće se osobama iznad pete decenije života, pa čak i penzionerskoj populaciji, kako bi prevladali ovaj problem.

Prosječan očekivani životni vijek Evropljana povećao se u posljednje vrijeme na oko 80 godina. U odnosu na period s početka 20. vijeka desio se rast od skoro 30 godina, a time i duži radni vijek.

⇒ BRZI LINKOVI

  1. Kako početi
  2. Šta želite da radite
  3. Prekvalifikacija – da ili ne?
  4. Biografija (CV) i propratno pismo
  5. Nema odustajanja

Ako se planirate ponovo zaposliti, postoji mnogo toga o čemu trebate razmišljati ukoliko želite promjeniti karijeru u 50. godinama života. Možda će vam se učiniti da zbog nedostatka radne snage pronalazak posla neće predstavljati previše težak zadatak. Ipak, dobro je pročitati par savjeta i ideja koje vam donosimo s ciljem usmjeravanja vaše buduće karijere.

Ukoliko s vašim trenutnim obrazovanjem to ne možete postići, potreba za dodatnim istraživanjem novih radnih mogućnosti postaje još izraženija.

S vrlo jednostavnim planom, u pet koraka, u startu je najvažnije odrediti svoje prioritete kako bi se lagano prilagodili mogućoj promjeni radnog okruženja.

1. Kako početi

Ono što vas je strastveno pokretalo sa 20 godina vjerovatno se razlikuje od onoga što vas zanima sa 50 godina.

Ljudi se, osim što stare, ipak mijenjaju, kako fizički tako i emocionalo. Međutim i to ima svojih prednosti. Razmislite – da li ste u međuvremenu npr. razvili neki ozbiljan hobi koji možete pretvoriti u pravi biznis?

2. Šta želite da radite

Ovo svakako nije odluka koju treba donijeti preko noći, te je najvažnije prvo istražiti sve opcije. Provjerite da li su za neki od poslova adekvatne vaše stručne kvalifikacije, odnosno školsko obrazovanje, kao i kursevi koje ste možda pohađali u međuvremenu.

Zađite u bespuća interneta i pogledajte oglase za poslove o kojima razmišljate. Ovo je preporučljivo čisto da biste dobili ideju koje vještine, kvalifikacije, iskustvo i vrstu osobe traže poslodavci.

3. Prekvalifikacija – da ili ne?

U zavisnosti od onoga što želite raditi, odnosno posla koji vam se učini zanimljivim, uradite istraživanje da vidite da li su vam potrebne neke nove vještine i kvalifikacije. Zavisno od potreba, usavršavanje ili prekvalifikaciju možete završiti i putem besplatnih online kurseva.

Međutim, nova karijera u 50-im godinama od vas može tražiti i dodatno školsko obrazovanje. Iako zvuči teško vratiti se u školske klupe, uvijek vam kao opcija ostaje mogućnost učenja na daljinu. Učite od kuće, jer glavna prednost ovakvog načina školovanja jeste potpuna fleksibilnost.

4. Biografija (CV) i propratno pismo

Jedna od važnijih prednosti osoba koje se zapošljavaju u srednjim godinama jeste njihovo prethodno radno iskustvo. Vaša biografija će se zasigurno isticati među dvadesetogodišnjacima, pogotovo s vašim radnim vještinama. Ukoliko ste nezaposleni već duži vremenski period takvu je informaciju dobro navesti u biografiji. Na razgovoru za posao takva informacija će vrlo vjerovatno biti jedna od tema.

Pravilno napisana biografija (CV)
Pravilno napisana biografija (CV) @kakokako.com

S druge strane, s dobro napisanim propratnim pismom uvijek imate priliku da dodatno istaknete svoje najvažnije kvalitete i objasnite zašto ste baš vi pravi kandidat.

5. Nema odustajanja

Vrlo je jasna činjenica da teorija pokušaja i promašaja uvijek ima više uspjeha u odnosu na odustajanje u samom startu. Koristite sve dostupne alate, poput internet oglasnika u kojima se nude poslovi, kako bi uspjeli u svojoj namjeri.

Iskoristite sve ono što vam nude društvene mreže kako bi se povezali sa potencijalnim poslodavcima ili stručnjacima iz oblasti koje vas zanimaju. Upravo na društvenim mrežama poslodavci često znaju tražiti nove zaposlenike. Pronađite željene grupe, učestvujte u raspravama i predstavite se možda svojoj budućoj poslovnoj zajednici.

Poslovi nakon 50. godine

U nastavku vam donosimo nekoliko vrsta poslova kojima se možete baviti nakon 50. godine života. Nudimo vam i par preporuka gdje i kako pronaći posao na određenim online platformama.

U našim savjetima ćete možda i otkriti kako pronaći posao koji odgovara vašim jedinstvenim vještinama i iskustvu.

Maloprodaja

Ako niste osoba za kancelarijski posao “od 8 do 4”, onda vam rad u maloprodaji može ponuditi razne mogućnosti. Izaberite između poslova pomoćnog radnika u trgovini, službe za korisnike, menadžera trgovine ili možda vozača dostavnog vozila.

U svim navedenim poslovima vjerovatno postoji dodatni prostor za različit način rada za osobe u vašim godinama. U ovo spada rad na pola radnog vremena, fleksibilniji rad u smjenama, slobodni večernji termini ili dani vikenda.

Lektorisanje tekstova

Sa sve većom potražnjom za osobama koje će pisati razne sadržaje za online magazine ili medijske kuće, dolazi i potražnja za kvalitetnim lektorima.

Ukoliko dobro vladate ovom materijom, ovo je odlična prilika za vas.

Postanite instruktor vožnje

Možda zvuči pomalo čudno promijeniti karijeru u ovom pravcu, ali iznenadili bi ste se koliko je osoba izabralo postati instruktor vožnje u srednjim godinama.

Poligon auto škole
Poligon auto škole @pixabay

Uz potrebne stručne vještine, te obrazovni proces uz koji ćete steći potrebnu licencu, kroz određeni vremenski period možete postati vlasnik dozvole koja se dobija nakon uspješnog polaganja ispita i odgovarajućih testova.

Kako pronaći posao virtuelnog asistenta

Ovo je još jedna vrsta modernog posla koji omogućava rad od kuće. Idealan je za sve one koji su ranije imali administrativne ili slične uloge na svojim prethodnim radnim mjestima.

Web stranice kao što su Fiverr, Peopleperhour i Upwork odlična su mjesta za započeti istraživanje u potrazi za poslom. Danas ovakvu vrstu poslova popularno nazivamo freelancing.

Bloger

Kako postoji sve veća potražnja za online sadržajima, u što svrstavamo blogove i članke, vaš talenat za pisanje bi vam možda mogao pomoći u novom pravcu u karijeri.

Jedna od besplatnih platformi za učenje, na kojoj možete usavršiti svoj talenat za pisanje članaka i njihovu SEO važnost, jeste Udemy koji sadrži preko 250.000 različitih kurseva. Na ovoj platformi možete pronaći besplatne i pristupačne kurseve, koji Udemy čine izuzetno popularnom opcijom za samoobrazovanje i profesionalni razvoj.

Njegovatelj

Već nekoliko decenija izuzetno tražen na zapadu, posao njegovatelja sve više postaje prisutan i na našim prostorima. Možete izabrati između opcije ličnog njegovatelja, koji radi i posjećuje klijente u njihovom domu ili mogućnosti da izaberete stalno zaposlenje u nekom od domova za njegu.

Posao je odličan za sve koji žele promijeniti karijeru u svrhu pomoći onima koji nisu u stanju brinuti se za sebe. Ovakvim radom upravo najviše doprinosite zajednici.

Pokrenite vlastiti posao

Da li je ste oduvijek sanjali da vodite vlastiti biznis? Iskustvo koje ste stekli u privatnom i profesionalnom životu zasigurno će vam pomoći da strpljivo upravljate usponima i padovima koji će se vrlo brzo naći pred vama.

Svaki početak je težak, ali da bi ste krenuli na jedan takav put morate učiniti prvi korak. Pa čak i ako je taj prvi korak tek u 50-im godinama života.

Zaključak

Potraga za poslom nakon 50. godine života može biti izazovna, ali s pravim pristupom i resursima, moguće je postići uspjeh. Ključno je iskoristiti sve dostupne alate, kao što su online platforme za traženje posla ili centri za zapošljavanje.

Osim toga, kontinuirano usavršavanje i prilagođavanje novim tehnologijama, uz isticanje bogatog iskustva i vještina, mogu vam pomoći da se istaknete na tržištu rada. S povjerenjem, odlučnošću i otvorenošću prema novim mogućnostima, možete obnoviti svoju karijeru i pronaći posao koji odgovara.

Vaša mišljenja i reakcije

Gdje i kako pronaći posao nakon 50. godine života
Prethodni članak

Kako pronaći broj katastarske parcele na karti ili prema adresi

Sljedeći članak

Kako se plaća bolovanje i možete li dobiti otkaz zbog bolesti

Prijavite se na Newsletter

Prijavite se na naš email newsletter kako bi
dobijali najnovije savjete i informacije direktno u vaš inbox.