U potrazi ste za savršenim malterom za zidanje? Otkrijte kako napraviti najbolji malter za zidanje, malterisanje i fugiranje uz naše korisne savjete.
Imajući u vidu višegodišnji hronični nedostatak ovog dijela Evrope u pogledu kvalifikovanih radnika u građevinarstvu, bilo koje vrste, čak i najmanji radovi u kući, stanu, garaži, dvorištu ili vrtu znaju predstavljati pravu glavobolju za vlasnike ovakvih objekata.
⇒ BRZI LINKOVI
- “Uradi sam” (DIY)
- Cementni malter
- Krečni malter
- Kako napraviti produžni malter?
- Svaki početak je težak…
Ukoliko se na kraju ipak “silom prilika” odlučite da sami izvodite neke od manjih radova, unutar ili van objekta, definitivno jedan od najvećih problema prilikom zidanja ili malterisanja predstavljati će vam izbor vrste, te način na koji želite napraviti malter.
“Uradi sam” – DIY (eng. “Do it yourself”)
Postoji nekoliko vrsta maltera, a najosnovniji su cementni, krečni i produžni. Važno je napomenuti da ih možete kupiti i gotove, međutim, zbog njihove visoke cijene mnogi se odlučuju da ih ručno prave, po principu “uradi sam”.
Upravo ovakav način često stvara zbrku, odnosno, najveći problem predstavlja činjenica u kojem omjeru trebate miješati malter prilikom pravljenja, kao i to da unaprijed morate znati ispravno upotrijebiti takav malter.
Pijesak koji se koristi za maltere predstavlja zapravo sitni kameni agregat veličine zrna od 0 do 4 milimetra (mm). Osnovna mu je podjela u dvije klase – prirodni pijesak (obični i/ili drobljeni) glacijalnog ili riječnog porijekla, te lomljeni pijesak nastao od stijena (granit, bazalt…).
Cementni malter
Ukoliko vam je potreban najčvšći malter, koji je ujedno i otporan na vodu, cementni malter je pravo rješenje za vas. Njegovi osnovni sastavni dijelovi su cement (c) i pijesak (p).
Prvo trebate dobro izmiješati željenu količinu pijeska i cementa, te nakon toga, uz nastavak miješanja, ovoj smjesi dodajite vodu u količini potrebnoj da malter postane “plastičan”, odnosno spreman za upotrebu.
Razmjere miješanja:
- 1:1 (c:p)
- fugiranje spojeva i malterisanje površina za koje želite da budu vodonepropusne;
- 1:2 (c:p)
- unutrašnje malterisanje tankih zidova;
- vanjsko malterisanje osjetljivih dijelova podnožja fasada, tzv. “sokla”;
- postavljanje kamenih ploča i keramičkih pločica, tzv. “košuljice” i podloge;
- 1:3 (c:p)
- zidanje veoma opterećenih zidova i stubova (može i u razmjeri 1:4);
- vanjska malterisanja i “dersovanja” (grubo malterisanje bez ravnjanja).
Važno je napomenuti da ovakva vrsta maltera ima sklonost prema stvaranju pukotina, zbog svoje neelastičnosti, pogotovo u mjerilu 1:1. S druge strane, cementni malter ima osobinu hidrauličnosti, te kao takav očvršćava čak i pod vodom što ga čini poželjnim prilikom popravaka spremišta za vodu (bunari, čatrnje…).
Krečni malter
Za razliku od cementnog, krečni malter je slabo otporan na vodu zbog čega se najviše koristi za malterisanje zidova i plafona unutrašnjih prostorija u kojima neće biti vlage. Iako nema veliku čvrstoću, njegova glavna osobina je ta da je jako plastičan, te se vrlo lahko ugrađuje. Njegovi osnovni sastavni dijelovi su kreč (k) i pijesak (p).
Ova vrsta maltera može se praviti na dva načina. Miješanjem gašenog (prirodnog) kreča i vode prvo dobijete tzv. “krečno mlijeko” u koje zatim dodajete pijesak, sve uz nastavak miješanja do željene plastičnosti maltera. Međutim, ako koristite hidratizirani kreč (u vrećama), prvo dobro izmiješajte kreč i pijesak, nakon čega u ovu smjesu dodajete željenu količinu vode.
Razmjere miješanja:
- 1:1 (k:p)
- unutrašnje malterisanje zidova i plafona (može i u razmjerama 1:2 i 1:3);
- 1:3 (k:p)
- zidanje (može i u razmjeri 1:4).
Kako napraviti produžni malter?
Baš kao što to njegovo ime i govori, ovaj je malter zapravo modifikacija krečnog (k:p), te kao dodatni vezivni materijal sadrži još i cement (c). Osim što ima veću čvrstoću, otporan je na vodu, uz jako dobru obradivost. Međutim, važno je napomenuti da je ovakvom malteru za očvršćivanje nakon upotrebe potrebno čak 6 do 9 sati.
Postupak pravljenja je sličan prethodnom, s tim da cement i pijesak prvo izmješate nasuho, pa onda u tu smjesu dodate krečno mlijeko. Ukoliko koristite kreč u vrećama (hidratizirani) sve sastojke prvo morate izmiješati na suho, a zatim im dodati vodu.
Razmjere miješanja:
- 1:1:5 (c:k:p)
- osnovna razmjera;
- 1:1:6 (c:k:p)
- zidanje opterećenijih zidova i zidova podložnih vlazi;
- 1:2:5 (c:k:p)
- unutrašnja i spoljašnja malterisanja (može i u razmjerama 1:2:6 i 1:3:9);
- 1:2:6 (c:k:p)
- zidanje osnovnih zidova (može i u razmjeri 1:3:9).
Svaki početak je težak…
Omjer u kome želite napraviti neki od navedenih maltera za početak je najlakše raditi na način da u zidarsku, ili bilo koju staru kantu, potrebni materijal ubacite koristeći staru posudu (čaša, plastična posuda…).
Npr. za omjer 1:2:6 produžnog maltera ubacite jednu posudu cementa, dvije posude kreča i šest posuda pijeska. Svaki početak jeste težak, ali uz pravu mješavinu i tehniku, rezultati će biti vrlo brzo vidljivi.
Zaključak
Za sve one koji se prvi put susreću sa ovakvom vrstom radova, važno je napomenuti da sav potrebni materijal, ali i neophodni alat, mogu kupiti u svim dobro opremljenim prodajnim objektima i skladištima građevinskog materijala.
Sve navedene maltere, u volumenu polovine zidarske kante, možete miješati i ručno, ali ukoliko npr. imate bušilicu na istu možete montirati najobičniji mješač, čija cijena nije veća od nekoliko eura.