|  komentara 💬

Uhapšen Milorad Dodik – hoće li se to konačno desiti?

Milorad Dodik
Milorad Dodik @kakokako.com

Uhapšen Milorad Dodik – medijski je naslov kojeg svi očekuju! Saznajte više o njegovom usponu, sudskom procesu i glasinama o hapšenju u BiH.

Milorad Dodik, jedna od najkontroverznijih političkih figura Bosne i Hercegovine, godinama je izazivao centralne državne vlasti u Sarajevu svojom nacionalističkom retorikom i secesionističkim prijetnjama. Od dolaska na vlast, preko uspona do predsjednika Republike Srpske, do sudskog procesa 2025. godine, Dodikova karijera bila je pod budnim okom javnosti.

BRZI LINKOVI

  1. Dolazak na vlast: Početak Dodikove političke karijere
  2. Uspon i nacionalistička retorika
  3. Nepoštivanje institucija BiH
  4. Sudski proces 2025. godine
  5. Glasine o hapšenju: Hoće li se to konačno desiti?
  6. Potencijalne posljedice hapšenja

Ovaj članak istražuje Dodikov politički put, nacionalizam, nepoštivanje institucija BiH, sudski proces i potencijalne posljedice hapšenja koje se još uvijek nije desilo.

1. Dolazak na vlast: Početak Dodikove političke karijere

Milorad Dodik započeo je političku karijeru 1990-ih tokom raspada SFR Jugoslavije, kao član Reformskih snaga, pozicionirajući se kao umjereni glas tokom rata u BiH (1992–1995). Njegov pravi uspon dogodio se 1998. kada je postao premijer entiteta Republike Srpske. U početku reformator, sarađivao je sa međunarodnom zajednicom i podržavao Dejtonski sporazum, fokusirajući se na privlačenje investicija i stabilizaciju ekonomije RS-a.


Milorad Dodik priznaje genocid u Srebrenici @algoritam84

Ključni trenutak: Dodikova prva vlada (1998–2001) bila je relativno progresivna, ali su se već tada nazirali njegovi pragmatizam i politička prilagodljivost.

2. Uspon i nacionalistička retorika

Nakon povratka na vlast 2006. kao premijer entiteta RS, a zatim 2010. kao predsjednik, Dodik je promijenio kurs, usvajajući nacionalističku retoriku. Promocija srpskih interesa i osporavanje legitimiteta državnih vlasti BiH postali su zaštitni znak njegove politike.

  • Secesionističke prijetnje: Dodik je često govorio o mogućnosti odvajanja RS-a, posebno u verbalnim sukobima s Visokim predstavnikom i Ustavnim sudom BiH.
  • Sukobi sa međunarodnom zajednicom: Njegovi odnosi sa OHR-om i zapadnim diplomatama pogoršali su se, učvršćujući njegovu popularnost među nacionalističkim glasačima.
  • Kontrola institucija: Kroz SNSD, Dodik je uspostavio dominaciju nad medijima, privredom i institucijama entiteta RS.

3. Nepoštivanje institucija BiH

Dodikovo nepoštivanje institucija države Bosne i Hercegovine bilo je konstantno:

  • Odbijanje sudskih odluka: Osporavao je odluke Ustavnog suda BiH, posebno o državnoj imovini i entitetskim nadležnostima.
  • Kritika državnih vlasti: Vijeće ministara BiH i druge državne institucije u Sarajevu nazivao je “nelegitimnim”.
  • Blokada reformi: Kroz svoje predstavnike, ometao je reforme potrebne za približavanje BiH Evropskoj uniji.

Ovi potezi učvrstili su njegovu bazu u RS-u, ali izazvali kritike u Federaciji BiH i međunarodnoj zajednici, koja ga je vidjela kao prijetnju stabilnosti.

4. Sudski proces 2025. godine

Godina 2025. donijela je ključni preokret. Prema navodima medija, Sud BiH proglasio je Dodika krivim 26. februara 2025., osudivši ga na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obavljanja javnih funkcija zbog nepoštivanja odluka Visokog predstavnika i Ustavnog suda BiH.

  • Optužbe: Zloupotreba položaja, nepoštivanje zakona BiH i ugrožavanje ustavnog poretka.
  • Reakcije: Pristalice u RS-u nazvale su presudu “političkom”, dok su u Federaciji BiH i većem dijelu međunarodne zajednice slavili “pobjedu pravde”.
  • Žalba: Dodik je imao pravo žalbe, što je dodatno zakomplikovalo situaciju.
Zastava države Bosne i Hercegovine
Zastava države Bosne i Hercegovine @kakokako.com

5. Glasine o hapšenju: Hoće li se to konačno desiti?

23. aprila 2025. godine, društvene mreže bile su preplavljene glasinama o pokušaju hapšenja Milorada Dodika. Prema istim izvorima, Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) pokušala je izvršiti hapšenje, ali su je u tome spriječile Dodikove sigurnosne snage predvođene specijalcima MUP-a RS.

  • Prve informacije: Medijski navodi sugerisali su da su Dodikove snage blokirale akciju SIPA-e, time izazvavši još dublju političku krizu u državi.
  • Reakcije: Neki su zbog pokušaja hapšenja prijetili otcjepljenjem, dok su drugi u svemu vidjeli korak prema vladavini prava.
  • Posljedice: Neuspjeh akcije oslabio je autoritet državnih vlasti, dok je Dodik iskoristio situaciju za jačanje vlastite pozicije.

6. Potencijalne posljedice hapšenja

Ako se u narednom periodu dogodi njegovo privođenje pravdi, odnosno bude uhapšen Milorad Dodik, posljedice bi mogle biti značajne:

  • Politička nestabilnost: Sukob između RS-a i Sarajeva mogao bi eskalirati, uz moguće proteste Dodikovih pristalica.
  • Međunarodni pritisak: EU i SAD mogli bi pojačati sankcije, dodatno komplikujući odnose.
  • Polarizacija: Presuda i glasine o Dodikovom hapšenju već duži period produbljuju podjele između entiteta, otežavajući funkcionisanje države BiH.
  • Budućnost entiteta RS: Dodikova sudbina mogla bi preoblikovati politiku RS-a i pitanje secesionizma.

Zaključak

Milorad Dodik, na putu od reformatora do nacionalističkog lidera, ostavio je dubok trag u politici Bosne i Hercegovine. Njegov uspon, obilježen secesionističkom retorikom i sukobima sa institucijama države BiH, kulminirao je sudskim procesom u 2025. godini.

I dok se svi pitaju kada će, i da li će uopšte, biti uhapšen Milorad Dodik ova saga nastavlja polarizirati BiH, ostavljajući njenu budućnost neizvjesnom.

Vaša mišljenja i reakcije

Uhapšen Milorad Dodik – hoće li se to konačno desiti?
Prethodni članak

Koliko košta izgradnja kuće od 100 kvadrata u BiH?

Sljedeći članak

Koliko se čeka uvjerenje o nekažnjavanju

Prijavite se na Newsletter

Prijavite se na naš email newsletter kako bi
dobijali najnovije savjete i informacije direktno u vaš inbox.