Inverter klime su energetski efikasni sistemi za hlađenje i grijanje. Njihovo pravilno čišćenje osigurava optimalan rad i dug vijek trajanja.
Iako je prvi kućni klima uređaj ugrađen još prije više od stotinu godina, tek su početkom 50-ih godina 20. vijeka klimatizacioni uređaji postali dostupniji široj populaciji. Prvo se smanjila njihova veličina, a zatim i troškovi kupovine i ugradnje.
⇒ BRZI LINKOVI
- Manje buke – više fleksibilnosti
- Inverter klime – 30% uštede električne energije
- Bakterije i prašina
- Kako čistiti inverter klime?
- Servisiranje i česti kvarovi
Klima uređaji (AC) (eng. “air conditioning“) dijele se u više grupa. Po osnovu inverter tehnologije mogu podijeliti na one koji koriste i one koji ne koriste ovu tehnologiju. U osnovi, inverterski i neinverterski klima uređaji su dvije različite vrste sistema koji međusobno imaju svoje prednosti i nedostatke.
Manje buke – više fleksibilnosti
Glavna razlika između inverterske i neinverterske tehnologije leži u njihovoj brzini kompresora. Inverterski uređaji imaju kompresor s promjenjivom brzinom, dok neinverterski imaju kompresor fiksne brzine.
Kompresori s promjenjivom brzinom energetski su efikasniji od fiksnih verzija uređaja i odmah ćete primjetiti da stvaraju manje buke. Predstavljaju srce klima uređaja, komprimiraju rashladno sredstvo (podižu ili smanjivaju njegovu temperaturu i pritisak), na kraju cirkulišući rashladno sredstvo kroz sistem klima uređaja omogućavaju efektivno hlađenje ili grijanje.
Upravo upotreba inverterske tehnologije omogućava veću fleksibilnost u pogledu potrošnje električne energije. Ovakvi klima uređaji energetski su efikasniji od neinverterskih jer imaju sposobnost promjene potrošnje energije. Ovo pogotovo dolazi do izražaja tokom ljetnih vrućina, ili kada imate više ljudi u vašoj kući ili stanu.
Inverter klime – 30% uštede električne energije
Razlika koju također vrijedi napomenuti leži i u rashladnom sredstvu, koje se koristi u (starim) neinverterskim klima uređajima. Ono emituje štetne emisije čestica koje negativno utiču na okolinu. S druge strane, moderni inverterski klima uređaji upotrebljavaju efikasne rashladne tečnosti (npr. R32 – difluorometan) koje osiguravaju bolji kapacitet hlađenja uz manju emisiju štetnih čestica.
Stručnjaci navode da inverterski klima uređaji štede i do 30% električne energije. Tajna leži u metodi uključivanja/isključivanja kompresora u redovnim intervalima kako bi se održala željena temperatura. Ovakvim radom se u širokom rasponu iskorištavaju različiti radni uslovi i opterećenja kompresora, čime se poboljšava njegova efikasnost.
Invertorski klima uređaji su također efikasniji u odvlaživanju zraka, pogotovo ako živite u u područjima sa visokom vlažnošću. Upravo zbog sposobnosti da mijenjaju brzinu kompresora, ovakvi klima uređaji mogu održavati optimalnu temperaturu tokom cijelog dana. Efikasni su čak i kada postoje ekstremne promjene vanjske temperature ili vlažnosti.
Bakterije i prašina
Posebna pažnja kod klima uređaja, bili oni invertorski ili ne, mora se posvećivati njihovom održavanju. Riječ je o redovnom čišćenju pojedinih dijelova, poput svima poznatih filtera koji su najviše izloženi.
Održavanje klima uređaja ne morate uvijek prepuštati majstorima iz ove oblasti, pogotovo ako je riječ o stvarima koje možete sami uraditi i time uštedjeti svoj novac. Također, svaki proizvođač daje uslov za garanciju ukoliko se klima uređaj čisti redovno, odnosno bar jednom godišnje.
Klima uređaje čistimo iz više razloga, od ekonomskih, da bi spriječili kvarove i održavali ravnomjeran rad, pa sve do zdravstvenih razloga. Upravo se na isparivaču i filteru talože bakterije i prašina koje se, prilikom rada klima uređaja, šire zrakom kojeg udišemo.
Kako čistiti inverter klime?
Prvi i osnovni korak čišćenja ili servisiranja bilo kojeg električnog uređaja, pa i klima uređaja, jeste njegovo isključivanje iz napajanja električnom energijom, odnosno iz utičnice. Nakon toga otvorite prednji poklopac unutrašnje jedinice klima uređaja i izvadite filter, koji se može sastojati i iz više dijelova.
Dobra stvar je što filtere prvo možete pažljivo usisati, a zatim oprati mlakom vodom. U slučaju veće nečistoće možete koristiti i deterdžent rastopljen u vodi. Stručnjaci navode da ovakvu proceduru čišćenja nije dovoljno raditi jednom godišnje. Preporuka je ponavljati je svakog mjeseca ili čak svako dvije sedmice ukoliko imate člana porodice ili više njih koji konzumiraju cigarete.
Nakon provjere, vratite osušene filtere u unutrašnju jedinicu i zatvorite vanjski poklopac, te pokrenite uređaj s ciljem provjere radnog stanja. Ovakvo čišćenje klima uređaja nazivamo osnovnim i može ga uraditi svako. Napredniji vid čišćenja (tzv. servisiranje) preporučuje osobama koje imaju potreban alat i iskustvo u ovoj oblasti, ili sve prepustite majstorima iz servisa AC uređaja.
Servisiranje i česti kvarovi
Čišćenje ostalih važnijih dijelova klima uređaja, odnosno isparivača i ventilatora njene unutrašnje jedinice, vrši se namjenskim sredstvima za čišćenje koji dolaze u tečnom stanju sa špricem ili u formi spreja. Potrebno je oprezno nanijeti sredstvo na isparivač i ventilator, ali tako da tečnost ne dođe u dodir sa eletronikom i senzorima.
Nakon 15-ak minuta, koliko se tečnost nalazila na površini isparivača i ventilatora, pažljivo sve isperite toplom vodom po mogućnosti koristeći stare (plastične) posude sa prskalicom. Isti postupak je potrebno ponoviti i za vanjsku jedinicu, uz napomenu da također pazite na elektroniku i senzore.
Posebno napominjemo da je potrebno stalno provjeravati uobičajene znakove koji ukazuju na probleme kod gotovo svih klima uređaja. U ovo spadaju oslabljen protok zraka, zaleđene zavojnice isparivača ili curenje tečnosti. Neke od njih možete i sami riješiti (čišćenje filtera), dok je za druge potrebno kontaktirati ovlašteni servis.