|  komentara 💬

Kako pronaći podzemnu vodu za bunar za navodnjavanje

Potraga za vodom pomoću rašlji
Potraga za vodom pomoću rašlji @bloomrush

Želite saznati kako pronaći podzemnu vodu za bunar za navodnjavanje? Donosimo metode i savjete za lociranje izvora vode na vašem zemljištu.

Klimatske promjene, čiji su uticaji već decenijama vidljivi širom naše planete, sve više pokazuju važnost vode i njenog racionalnijeg iskorištavanja. Mnogi se već odavno slažu da “crno zlato”, odnosno nafta, sve više dobija “negativnu” konkurenciju u običnoj vodi.

Razloga zašto voda postaje sve važniji resurs na planeti je zaista mnogo. Neki od njih su ubrzani rast svjetske populacije, klimatske promjene, te sve veće industrijsko korištenje, pogotovo u proizvodnji hrane. Zbog toga su očuvanje vode i pravilno korištenje ključni za budućnost naše planete.

BRZI LINKOVI

Bez vode nema života, zdravlja ili higijene, te čovječanstvo zbog toga više nije u položaju da ovaj resurs uzima “zdravo za gotovo”. Vode će uvijek biti, ali to ne znači da su njene zalihe neograničene, zbog čega se mora voditi posebna briga o očuvanju ovog resursa.

Sve duži sušni periodi

Pojedina istraživanja sugerišu da će se, ovakvim načinom eksploatacije u budućnosti, potrošnja vode povećati za čak 50%. To predstavlja izuzetan udar na ionako napregnute lance snabdijevanja tečnošću koja život znači.

Voda je za poljoprivredu posebno ključan resurs, posebno zbog klimatskih uticaja koji već vidljivo uzrokuju promjene u intervalima padavina. Na kraju, kao rezultat svega, vidljivo su primjetni sve duži sušni periodi. Posljedično, poljoprivrednici se nalaze u problemima u vezi sa nepredvidivošću bilo kakvog budućeg planiranja navodnjavanja.

Kako bi što više uštedjeli na gubicima dragocjene tečnosti, poljoprivrednici sve više pribjegavaju isključivo sistemima navodnjavanja “kap po kap”. Onima koji nemaju pristup riječnim tokovima ili skupoj vodi iz vodovoda, ne preostaje mnogo opcija, osim potrage za podzemnim vodama.

Strukture vodenih slojeva

Bušenje bunara, kao rješenje za problematiku navodnjavanja, može biti izuzetno iscrpljujuće. Prvo je riječ o finansijskim aspektima (ovisno o dubini i dostupnosti podzemnih voda može biti i tehnički zahtjevno), a zatim i psihičkim, zbog nepostojanja čvrste garancije da će u bušotini pronaći vodu “iz prvog pokušaja”.

Prilikom bušenja potrebno je obratiti pažnju na činjenicu da postoji nekoliko osnovnih struktura vodenih slojeva. Oni se svi oni nalaze na različitim dubinama, što posljedično ima najviše uticaja upravo na troškove bušenja:

  • Površinski sloj tla i humusa (od 2 do 5 metara): Može sadržavati površinske vode, kao što su kišnice i oborinske vode;
  • Nepropusni sloj stijena ili gline (do 10 metara): Ne dopušta prolazak vode, odnosno sprječava da površinske vode prodru u veće dubine;
  • Vodonosni pješčani ili šljunkoviti sloj (do 30 metara): Može skladištiti i propuštati relativno čistu vodu;
  • Arteški sloj (od 50 metara na više): Smješten između dva nepropusna sloja, sadrži vodu pod pritiskom koja bušenjem izlazi na površinu.
Osnovna struktura podzemnih vodenih slojeva
Osnovna struktura podzemnih vodenih slojeva @kakokako.com

Prirodni znakovi

Postoji nekoliko prirodnih znakova u krajoliku koji mogu ukazivati na moguća mjesta za bušenje vode.

Biljke

Biljke poput trske često rastu u blizini podzemnih voda, što je također slučaj i sa drvećem poput vrba i topola. S druge strane, ljetna magla koja se stalno pojavljuje u blizini određenih područja može ukazivati na prisustvo podzemnih voda.

Insekti

Ponekad je važno obratiti pažnju i na insekte, kojima su česta sakupljališta upravo blizine podzemnih voda. Jedan od takvih insekata je i tvrdokrilac (lat. Coleoptera), koji se vrlo često nalazi u blizini ovakvih odredišta.

Krajolik

U određivanju mjesta za bušenje može vam pomoći i krajolik. Ako malo bolje istražite, prirodno okruženje samo po sebi daje važne naznake na koja mjesta trebate obratiti posebnu pažnju.

Na primjer, doline često skupljaju podzemne vode koje uvijek teku iz viših prema nižim područjima. Također, udaljeni vodotokovi mogu sakupljati vodu iz vašeg područja istraživanja, a mogu biti i paralelni sa njim, što je također važna činjenica.

Strane svijeta

Čak i orijentacija strana svijeta može pomoći u pronalaženju vode, ukoliko bušenje planirate vršiti na dijelom brdovitom terenu.

Tako sjeverna strana brda uvijek ima više vegetacije i vlažnija je zbog manje izloženosti suncu. S druge strane, južna i zapadna strana obično su suše zbog izloženosti suncu tokom većeg dijela dana.

Komšije

Da je dobro održavati dobrosusjedske odnose, pokazuje i primjer u kome vam osobe iz komšiluka mogu ukazati gdje su oni bušili u potrazi za vodom, koliko puta, da li su pronašli veći ili manji izvor, na kojoj dubini i kakva je kvaliteta. Na osnovu takvih saznanja, s prilično velikim stepenom vjerojatnoće, možete i vi uspješno pronaći vodu.

Voda kao izvor života
Voda kao izvor života @freepik

Tradicionalne metode

Vodu možete pronaći i korištenjem nekoliko tradicionalnih metoda koje su koristili naši preci. Uspjeh ovakvih metoda nije zagarantovan, iako mnogi tvrde drugačije.

Rašlje

Vilica drveta, poznata i kao rašlje, tradicionalni je alat koji pomaže pronaći podzemnu vodu. Rašlje se sastoje od drveta koje se račva u obliku slova “Y”, obično od lijeske, vrbe ili divlje trešnje. Osoba koja traži vodu drži krajeve vilice u svakoj ruci, s vrhom usmjerenim prema naprijed. Kada se približi podzemnom izvoru vode, vrh rašlji se može spontano okrenuti prema dole, sugerišući prisustvo vode.

Štapovi

Kod traženja vode pomoću štapova, obično se koriste drveni (lijeska, vrba ili divlja trešnja) ili metalni (bakar, mesing ili čelik). U većini slučajeva ovi štapovi su u obliku slova L (ugaoni).

Osoba koja traži vodu drži po jedan štap u svakoj ruci, paralelno jedan uz drugi, sa kraćim dijelom savijenim prema naprijed i pod pravim uglom, polako hodajući po području koje želi istražiti. Kada naiđu na podzemnu vodu, štapovi bi se trebali spontano ukrstiti ili pokazati tendenciju za promjenom položaja.

Kako pronaći podzemnu vodu uz naučne metode

S druge strane, naučne metode za pronalaženje podzemnih voda uključuju različite tehnike koje omogućavaju preciznije mjerenje i analizu željenog područja, u koje najčešće spadaju:

  • Geofizikalna metoda: Kombinuje tehniku georadara i elektromagnetske metode za mjerenje električne provodljivosti i otpornosti tla, što pomaže u otkrivanju područja sa visokim sadržajem vode;
  • Magnetna rezonancija zvučenja (MRS): Metoda koja direktno detektuje prisustvo vode putem izazivanja protona molekula vodika, a posebno je korisna prilikom dubljeg i preciznijeg istraživanja;
  • Seizmička metoda (refleksija i refrakcija): Koristi seizmičke talase za analizu strukture tla omogućavajući detekciju dubokih slojeva i rasjeda;
  • Gravimetrija: Vrši mjerenje gravitacionih anomalija omogućavajući detekciju promjena u gustoći tla za otkrivanje dubokih strukturalnih karakteristika;
  • Izrada bušotina: Omogućuje direktno mjerenje dubine i kvalitete vode, te iako može biti vrlo skupa metoda, pruža najtačnije i najpreciznije informacije;
  • Topografske i hidrološke studije: Uključuju analizu reljefa i hidroloških karakteristika terena, te pomažu u predviđanju mjesta gdje se voda može akumulisati;
  • Satelitske snimke: Predstavljaju modernu tehnologiju s ciljem analize vegetacije i površinskih voda, što na kraju može ukazivati na mjesta gdje možemo pronaći podzemnu vodu (izvore).

Iako na intenetu postoji mnoštvo uređaja za detekciju podzemnih vodenih tokova na velikim dubinama, njihova stvarana upotreba i preciznost može biti upitna.

Jedan od njih je i uređaj za detekciju vode ADMT-300S- 16D, kineskog proizvođača “AIDU”. Uređaj skenira tlo do 300 metara dubine nakon čega se analizom dobijaju i do 90% tačni podaci o vodopropusnosti, lokaciji i dubini budućeg bunara.

Zaključak

Iako mnogi znakovi u prirodi mogu pomoći u pronalaženju mjesta za bušenje bunara i pronalazak većih količina vode, uvijek je najbolje dodatno kontaktirati stručnjake iz ove oblasti. Oni mogu dati savjet i obaviti dodatna istraživanja.

Pravilna priprema i procjena lokacije ključni su za dugoročni uspjeh. Ne zaboravite, ulaganje u kvalitetan bunar može značajno poboljšati vaš sistem navodnjavanja i osigurati pouzdan izvor vode.

Vaša mišljenja i reakcije

Kako pronaći podzemnu vodu za bunar za navodnjavanje
Prethodni članak

Kako provjeriti neplaćene saobraćajne kazne ili parking prekršaje

Sljedeći članak

Kako nezaposlene osobe mogu podići kredit

Prijavite se na Newsletter

Prijavite se na naš email newsletter kako bi
dobijali najnovije savjete i informacije direktno u vaš inbox.