|  komentara 💬

7 načina kako izbjeći otkaz prilikom korištenja računara na poslu

Zabrinuta poslovna žena
Zabrinuta poslovna žena @pixabay

U današnjem digitalnom dobu izbjeći otkaz, jer pretjerano koristite računar u privatne svrhe na poslu, može predstavljati pravi izazov.

Za sve one koji provode osam ili više sati dnevno na poslovnom računaru, uvijek može biti primamljiva opcija “brisanja granice” između korištenja uređaja u profesionalne i lične svrhe.

Međutim, uvijek je dobro znati da su poslovni računari prvenstveno vlasništvo kompanije u kojoj radite. Svaka njihova upotreba izvan onoga što vam je primarni posao zapravo je “prečica” do opomene, kazne ili možda otkaza.

BRZI LINKOVI

  1. Korištenje društvenih mreža
  2. Čuvanje šifri u internet pretraživaču poslovnog računara
  3. Čuvanje ličnih dokumenata
  4. Razgovori sa prijateljima i porodicom
  5. Online shopping
  6. “Otključan” računar može prouzrokovati otkaz na poslu
  7. Traženje posla

Upravo zbog svega navedenog donosimo sedam stvari koje nikada ne biste trebali raditi na svom poslovnom računaru.

1. Korištenje društvenih mreža

Provjeravanje sadržaja vašeg feeda na Facebook ili X mreži tokom pauze za ručak u startu može i zvučati bezopasno. Međutim, vrlo brzo se možete naći na jako klizavom terenu. Naime, jednom kada se prijavite onaj “samo jedan minut” skrolovanja feeda postaće pet, a zatim 10 ili 15 minuta previše.

Odmah se zapitajte “da li zaista želite da vaš poslodavac primjeti koliko vremena provodite na društvenim mrežama?” Zato je najbolje da svoje lične stvari pregledate i čuvate tamo gdje im je zaista i mjesto – na svom mobilnom telefonu.

2. Čuvanje šifri u internet pretraživaču poslovnog računara

Za sačuvati razne šifre u vašem internet pretraživaču dovoljan je samo jedan klik. I zaista, mnogi praktikuju pritisnuti dugme “Sačuvaj” kako ih sljedeći put ne bi morali ponovo upisivati. Ova opcija ima svoju cijenu, jer pretraživači za ovu pogodnost nisu dizajnirani kako bi zadržali najveću sigurnost.

Na ovaj način sačuvane šifre u vašem internet pretraživaču često su podložne hakerskim napadima ili čak osobama koje imaju fizički pristup vašem radnom mjestu.

Ako vaš poslovni računar ikada bude otpisan, ukraden ili možda “hakiran”, ovako sačuvane šifre mogu ugroziti vaše lične podatke. Na ovaj se način vrlo lahko mogu potencijalno kompromitovati vaši poslovni profili. Jer, jednom kada hakeri uđu u vaš internet pretraživač, vrlo brzo dođu do mjesta gdje se nalaze ovi podaci.

Simbol zaštite računara sa šifrom
Simbol zaštite računara sa šifrom @unsplash

3. Čuvanje ličnih dokumenata

Jedna od najčešćih stvari koju radimo na poslovnom računaru, a koju bi zaista svi trebali izbjegavati, jeste čuvanje ličnih dokumenata. Jedina gora stvar od ove jeste ona u kojoj vaše fotografije, lična dokumenta ili možda kopije emailova “spašavate” direktno na desktop, odnosno radnu površinu računara. Pohranjivanje ličnih dokumenata na poslovni računar je loša ideja sama po sebi, te može vrlo lahko uzrokovati otkaz na poslu.

Pristup ličnim podacima

Prvo, sve što se nalazi na vašem poslovnom računaru je tehnički dostupno vašem šefu, odnosno poslodavcu. Ovisno o politici kompanije u kojoj ste zaposleni, s vremena na vrijeme se može desiti da tehničko IT odjeljenje ima dozvolu skenirati dokumente na vašem računaru, napraviti njihovu sigurnosnu kopiju ili ih čak izbrisati bez prethodne najave.

Još gora stvar jeste da svi ti dokumenti mogu biti izloženi javnosti ako kompanija u kojoj radite doživi hakerski proboj.

Odvojite posao od privatnog života

Drugo, uvijek je poželjno, ali i krajnje preporučljivo, odvojiti posao od vašeg privatnog života. Čuvanjem ličnih dokumenata na poslovnom računaru jednostavno brišete navedene granice i sami sebi komplikujete život.

Nepotrebni problemi

Umjesto da čuvate lične stvari na svom poslovnom računaru, koristite mogućnosti koje vam nudi njihovo pohranjivanje u oblaku. Google Drive i Dropbox su odlične alternative, ili podatke jednostavno prebacite na vanjsku memoriju, poput USB-a.

Na ovaj način privatna dokumenta bar ostaju izvan dometa bilo kakvih budućih problema vezanih za vaš posao.

4. Razgovori sa prijateljima i porodicom

Kada na poslu satima sjedite za stolom, često vam se može učiniti primamljivim poslati brzu poruku prijateljima ili porodici kako biste prekinuli radnu monotoniju. Međutim, vaš poslovni računar nije mjesto za razgovore privatne naravi, bilo da se radi samo o brzom pozdravu ili planiranju večere.

Korištenje lične elektronske pošte, ili neke od platformi za razmjenu poruka sa vašeg radnog uređaja, može vas učiniti izloženim potencijalnim problemima privatnosti.

Naime, kako živimo u naprednom tehnološkom dobu, mnoge kompanije već duži niz godina imaju mogućnost praćenja lokalnog interneta, pa čak i ako su u pitanju napredne platforme za komunikaciju poput Messengera, Gmaila ili WhatsAppa.

Ako koristite navedene metode za komunikaciju vaši razgovori možda i neće biti tako privatni kao što mislite. Iako je poslovni računar samo alat, on vam kao takav vrlo često može odvući pažnju, te čak i izazvati otkaz na poslu.

5. Online shopping

Svi smo vjerovatno bar jedanput bili u situaciji u kojoj se iznenada pojavljuje oglas na nekoj internet stranici o prodaji artikla kojeg ste odavno tražili. Ubrzo se nalazite na svojoj omiljenoj web stranici za kupovinu tražeći i upoređujući ponude.

Ali upravo se tu nalazi veliki problem – unos vaših ličnih podataka o kreditnoj kartici ili računu za PayPal na poslovnom računaru otvara vrata koja zapravo i ne želite da otvorite.

S druge strane, ako poslodavac prati vašu radnu aktivnost, ili ako vaš poslovni uređaj bude sigurnosno ugrožen, vaši lični podaci o plaćanju mogu biti kompromitovani.

Online kupovina kreditnim karticama
Online kupovina kreditnim karticama @kakokako.com

6. “Otključan” računar može prouzrokovati otkaz na poslu

Od svih navedenih, ovo je vrlo jednostavna i jedna od grešaka koju je zapravo najlakše napraviti. Iako svi znamo često ostaviti svoj poslovni računar otključanim, kada odemo na kafu ili brzinsku pauzu, važno je znati da je potrebno svega nekoliko minuta da neko pristupi osjetljivim informacijama ili možda pošalje elektronsku poštu koristeći vaše ime.

Suzbijajući upravo ovakve greške, neke su kompanije uvele vlastita pravila prema kojima zaposlenici moraju zaključati svoje računare prilikom udaljavanja. Važno je napomenuti da bi, čak i ako vaša kompanija nema ovakvo pravilo, ovo trebala biti navika oko koje nema rasprave.

Zaključajte vaš poslovni računar svaki put kada se udaljite od vašeg radnog mjesta, bez obzira koliko kratko to trajalo. Što je sigurno – sigurno je!

7. Traženje posla

Mada bi ovo upozorenje trebalo zvučati očigledno, iznenadili biste se koliko je postala uobičajena stvar da ljudi traže nove poslove na računaru svog trenutnog poslodavca.

Nekoliko razloga sugeriše da to ne činite, a jedan od njih je i taj da vaš poslodavac vjerovatno prati internet saobraćaj. Upamtite i da uvijek postoji šansa da znatiželjnim očima slučajno ostavite otvorenu stranicu nekog od mnogobrojih web oglasnika.

S druge strane, budimo iskreni da je pomalo nezgodno koristiti resurse kompanije u kojoj trenutno radite kako bi ste pronašli svoj naredni posao. Tražite posao isključivo sa svojih ličnih uređaja od kuće ili sa vašeg mobilnog telefona kada niste na radnom mjestu. Na ovaj način ćete izbjeći nepotrebne neugodnosti.

Zaključak

Iako navedene radne navike mogu izgledati zanemarljive ili beznačajne, one zapravo mogu činiti veliku razliku u održavanju sigurnosti vašeg poslovnog računara i urednog radnog okruženja.

Postavljanje jasnih granica između posla i privatnog života od suštinskog je značaja ne samo za produktivnost, već i za vaš sopstveni mir.

Vaša mišljenja i reakcije

7 načina kako izbjeći otkaz prilikom korištenja računara na poslu
Sljedeći članak

Kako uz ovaj brzi trik pronaći sve što želite na YouTubeu

Prijavite se na Newsletter

Prijavite se na naš email newsletter kako bi
dobijali najnovije savjete i informacije direktno u vaš inbox.