|  komentara 💬

Kako ispustiti vodu iz veš mašine koja se pokvarila usred pranja

Problemi sa veš mašinom
Problemi sa veš mašinom @freepik

Vodu iz veš mašine bi uređaj sam trebao automatski ispustiti, međutim, često se dese nepredviđeni problemi, zastoji ili kvarovi.

Mnogi se nađu u neprijatnoj situaciji kada veš mašina prestane raditi, a voda ostane unutar uređaja. Ne samo da odjeća ostaje i dalje mokra, već postoji i rizik od oštećenja ili čak poplave.

BRZI LINKOVI

Svi se odmah zapitamo kako ispustiti vodu iz veš mašine, jer sam proces može biti veoma izazovan za obične korisnike. Međutim, uz prava uputstva i alat, ovaj nepredviđeni problem može se riješiti brzo i sigurno.

Postoji nekoliko načina na koja ćemo vas uputiti kako sigurno i efikasno ispustiti vodu iz veš mašine koja se pokvarila. Također ćemo vam ponuditi i nekoliko dodatnih savjeta za njeno pravilno održavanje.

Osnovna priprema

Svi koji su u svojoj kući ili stanu radili poslove popravki ili održavanja znaju da je “priprema pola posla”. Zbog toga, prije nego što uopšte započnete, važno je da se pripremite kako biste izbjegli dodatne probleme.

Kako bi ste bez većih poteškoća i nepredviđenih situacija mogli da ispustite vodu iz veš mašine potrebno vam je nekoliko osnovnih stvari:

  • Kante ili posude: Za sakupljanje vode koja će se ispustiti iz veš mašine;
  • Krpe ili peškiri: Za upijanje nepredviđeno prolivene tečnosti;
  • Gumene rukavice: Za zaštitu ruku;
  • Odvijač (šrafciger): Za otvaranje panela;
  • Mala ručna pumpa za vodu: Za brže izvlačenje vode iz veš mašine.

Isključite uređaj iz strujnog izvora

Prvi i najvažniji korak jeste osigurati da je veš mašina isključena iz strujnog izvora kako biste izbjegli rizik od električnog udara. Izvucite utikač veš mašine iz zidne utičnice i zatvorite ventil za dovod vode kako bi spriječili daljnje punjenje mašine vodom.

Kako ispustiti vodu iz veš mašine?

Postoji nekoliko načina kako ručno ispustiti vodu iz veš mašine:

Odvodno crijevo

Sve mašine za pranje veša koriste odvodno crijevo kako bi tokom normalnog procesa rada mogle automatski ispuštati vodu. Upravo je ovo crijevo od velike koristi kada se dogodi kvar, jer je ono prva opcija koja će osigurati ručno oticanje vode iz uređaja.

Nakon što primjetite da je voda ostala u veš mašini, prvo što treba provjeriti jeste upravo odvodno crijevo. Pogledajte da nije začepljeno ili su možda pregibi onemogućili normalan protok vode.

Zatim kraj crijeva, koji se većinom nalazi u zidnom kanalizacionom odvodu, spustite što niže prema podu kako bi voda istekla (putem gravitacije). Koristite već pripremljene kante i posude, a ako ste u mogućnosti, crijevo možete ubaciti i u podni kanalizacioni otvor.

Važno je napomenuti da pojedini proizvođači veš mašina nisu omogućili ovakav način ispuštanja vode. Dakle, ukoliko niste u mogućnosti ispustiti vodu iz veš mašine kroz odvodno crijevo vaš uređaj vjerovatno ima dodatnu unutrašnju zaštitu.

Crijevo za hitne slučajeve

Baš kao što naziv sugeriše, crijevo za hitne slučajeve vam može poslužiti kao pomoćno sredstvo za ispuštanje vode iz pokvarene veš mašine. Međutim, ova opcija nije dostupna u svim modelima modernih uređaja, pa je ova metoda opcionalna.

Za sretnike čije veš mašine ipak maju ovo crijevo, isto mogu potražiti u prednjem donjem dijelu uređaja. Nakon što otvorite poklopac panela, izvadite crijevo, odvrnite čep na njegovom kraju i spustite ga u pripremljenu kantu, posudu ili podni kanalizacioni otvor.

Odvodni filter

Na sličnom mjestu, gdje se kod nekih uređaja nalazi crijevo za hitne slučajeve, možete pronaći i odvodni filter. Otvorite poklopac panela koji se nalazi s prednje strane veš mašine, obično u njenom donjem desnom uglu. Ukoliko je potrebno, upotrijebite odvijač kako bi ste otvorili vrata panela, pazeći da ne izgubite vijke koje ste prethodno uklonili.

Odvodni filter veš mašine njen je veoma važan dio jer štiti odvodnu pumpu od mogućeg začepljenja (dugmad s odjeće, sitni predmeti, kovanice…). Osim svoje osnovne funkcije, odvodni filter se može iskoristiti i u situaciji kada je potrebno bezbjedno ispustiti vodu iz veš mašine.

Prvo lagano nagnite veš mašinu prema naprijed, a zatim okrenite ručicu filtera i izvucite ga iz ležišta. Na ovaj će se način voda iz veš mašine razliti po podu prostorije, pa budite spremni upotrijebiti krpe i peškire.

Odvodni filter veš mašine
Odvodni filter veš mašine @techlifestyle

Nakon što ste ispraznili većinu vode iz veš mašine, detaljno očistite odvodni filter koristeći toplu tekuću vodu. Poželjno je očistiti i unutrašnje ležište filtera kako biste uklonili moguće ostatke.

Glavni otvor

Kroz glavni otvor veš mašine vodu možete prinudno ispustiti samo u slučaju kada vrata nisu ostala automatski zaključana. Prvo izvadite veš koji se nalazio unutra, a zatim i vodu koristeći manju posudu ili čašu.

Međutim, ova metoda vam ne garantuje da ćete upotpunosti ispustiti vodu iz veš mašine. Iako uređaj možete lagano nagnuti unazad prilikom izvlačenja vode, uvijek će jedan njen dio ostati unutra.

Testiranje veš mašine

Nakon što ste na neki od ponuđenih načina ispustili vodu iz veš mašine, uključite je nazad u strujnu utičnicu i otvorite ventil za dovod vode. Pokrenite kratki ciklus pranja (bez veša) kako biste provjerili da li je problem riješen.

Pažljivo pratite rad uređaja opažajući da li postoje curenja vode ili bilo kakvi neuobičajeni zvukovi. U slučaju ponovo onemogućenog ispuštanja vode obavezno kontaktirajte ovlašteni servis.

Dodatni savjeti

Savjeti, bilo da su od strane stručnjaka ili osoba sa iskustvom, uvijek su dobrodošli:

Preventivno održavanje

Redovno čišćenje filtera pumpe može pomoći u sprječavanju začepljenja i kvarova. Preporučuje se čišćenje barem jednom mjesečno.

Ovaj će postupak pomoći u održavanju optimalnog rada veš mašine i smanjenju rizika od neočekivanih kvarova, poput onemogućenog ispuštanja vode.

Pogrešan odabir deterdženata

Mnogi zanemaruju upravo ovu činjenicu i ne koriste deterdžente koji su prikladni za vašu vrstu veš mašine. Previše sredstva za čišćenje može izazvati prekomjerno stvaranje pjene i začepljenja.

Stručnjaci također navode da je poželjno izbjegavati korištenje prevelikih količina omekšivača. Naime, i oni mogu uzrokovati začepljenja u pumpi i filteru veš mašine.

Pravilno postavljanje

Provjerite da li je vaša veš mašina pravilno postavljena i uravnotežena. Mašina koja nije ravno postavljena, odnosno ako je nagnuta u jednu stranu, može uzrokovati vibracije i oštećenja.

Ukoliko primijetite da se mašina često trese ili pomiče tokom rada, provjerite stope kojima je oslonjena na pod, te ih podesite prema potrebi.

Konsultacije sa servisom

Ako niste sigurni u svoje sposobnosti, odnosno ako ne možete sami riješiti problem, slobodno se obratite ovlaštenom servisu za pomoć. Stručnjaci iz ove oblasti imaju potrebno znanje i alat za rješavanje svih vrsta problema.

Ponekad je bolje prepustiti posao opravke ovakvih uređaja profesionalcima, kako biste izbjegli dodatne komplikacije, ali i nepotrebne finansijske izdatke.

Serviser za sve vrste kućnih popravaka @freepik

Uputstvo za upotrebu

Uvijek je dobro provjeriti uputstvo za upotrebu, odnosno priručnik za korištenje, koji uvijek dolaze prilikom kupovine uređaja. Proizvođači često navode specifična uputstva za rješavanje osnovnih problema i održavanje uređaja.

Uputstvo često sadržava i sve ostale korisne informacije o modelu mašine, ali u njemu također možete pronaći i kontakt podatke kompanija koje se bave servisiranjem uređaja.

Kako spriječiti buduće probleme s veš mašinom?

Donosimo vam nekoliko savjeta putem kojih možete spriječiti buduće probleme sa vašom veš mašinom i osigurati njen optimalan rad:

  • Redovno održavanje: Periodično čistite filter pumpe, provjeravajte crijeva i pazite da nema curenja;
  • Korištenje ispravnih deterdženata: Provjerite da li koristite deterdžente i omekšivače preporučene od strane proizvođača veš mašine;
  • Provjera uravnoteženosti: Osigurajte da je vaša veš mašina pravilno postavljena i uravnotežena kako biste izbjegli vibracije i oštećenja;
  • Redovne provjere: S vremena na vrijeme pregledajte unutrašnjost veš mašine i cijevi kako biste osigurali da nema začepljenja ili oštećenja;
  • Sprječavanje preopterećenja: Nepreopterećujte mašinu prekomjernim vešom, slijedeći preporučene kapacitete proizvođača kako biste izbjegli habanje dijelova.
  • Pravilno postavljanje veša: Ravnomjerno rasporedite veš unutar bubnja kako biste spriječili neuravnotežen rad mašine;
  • Pratite zvukove: Obratite pažnju na neobične zvukove ili vibracije tokom rada jer su oni prvi indikatori problema kojeg trebate što prije riješiti;
  • Koristite prave programe: Pratite uputstva proizvođača o korištenju različitih programa pranja za različite vrste tkanina i prljavštine;
  • Čišćenje bubnja: Povremeno pokrenite ciklus čišćenja bubnja koristeći specijalizovne proizvode za čišćenje veš mašina koji uklanjaju kamenac i ostatke deterdženta;
  • Provjeravanje gumenih brtvi: Redovno provjeravajte gumene brtve na vratima glavnog otvora, kako bi spriječili njihovo habanje ili pojavu plijesni;
  • Čišćenje ladice za deterdžent: Poželjno je ladicu za deterdžent povremeno izvaditi i očistiti mlazom tople vode kako biste uklonili naslage;
  • Unutrašnje sušenje: Nakon svakog ciklusa pranja ostavite vrata glavnog otvora veš mašine otvorena kako bi se unutrašnjost osušila i spriječilo stvaranje plijesni i neugodnih mirisa;
  • Redovna provjera crijeva: Periodično provjerite crijeva za dovod i odvod vode, odnosno da li su pohabana ili iz njih curi voda, te ih po potrebi zamijenite.

Zaključak

Ispuštanje vode iz pokvarene veš mašine može biti izazovno, ali uz prave korake i savjete, ovaj proces možete učiniti sigurnim i efikasnim. Redovno održavanje može spriječiti mnoge uobičajene probleme i produžiti vijek trajanja uređaja.

Ukoliko niste sigurni u svoje sposobnosti ili jednostavno ne znate kako ispustiti vodu iz veš mašine, ne ustručavajte se obratiti ovlaštenom servisu za pomoć. Pravilno i stručno održavanje ključni su za dugotrajan i kvalitetan rad bilo kog uređaja, pa i veš mašine.

Vaša mišljenja i reakcije

Kako ispustiti vodu iz veš mašine koja se pokvarila usred pranja
Prethodni članak

Kako prebaciti fotografije sa mobitela na računar

Sljedeći članak

Kako aktivirati mobilni internet - BH Telecom, m:tel i HT Eronet

Prijavite se na Newsletter

Prijavite se na naš email newsletter kako bi
dobijali najnovije savjete i informacije direktno u vaš inbox.