|  komentara 💬

Kako fotografisati mobitelom uz 9 najboljih savjeta i trikova

Fotografisanje kamerom s mobitela
Fotografisanje kamerom s mobitela @freepik

Fotografisati mobitelom nikada nije bilo lakše. Poboljšajte svoje vještine primjenjujući 9 najboljih savjeta i trikova za savršene snimke.

Iako se ne čini kao dugačak vremenski period, digitalna fotografija je na mobilnim telefonima prešla zaista ogroman put, dajući gotovo svakome priliku da snimi nevjerovatne slike pomoću uređaja koji su odavno postali dio naše svakodnevice.

BRZI LINKOVI

Međutim, čak i uz sav taj tehnološki napredak, još uvijek postoje početničke greške koje vas mogu spriječiti da uslikate najbolje moguće fotografije.

1. Osnovni način rada – kako fotografisati mobitelom?

Kako mnogi od nas osnovne postavke na kameri mobilnog telefona smatraju idealnim, oslanjanje isključivo na njih može ograničiti kvalitet slike kao krajnjeg proizvoda. Osnovni ili automatski način rada kamere stalno se prilagođava, što ponekad i može biti od pomoći. Međutim, to također znači i da važne karakteristike buduće fotografije – poput ekspozicije (količine svjetlosti), balansa (prilagođavanja) bijele boje i fokusa – prepuštate unaprijed zadanim algoritmima vašeg mobilnog telefona.

Tako na primjer, ukoliko snimate u otežanim uslovima osvjetljenja, kamera mobilnog telefona možda neće moći eksponirati scenu kako biste željeli. To će na kraju rezultirati ispranom svjetlošću ili previše tamnim sjenama. U ovom slučaju potrebno je koristiti ručne postavke s ciljem prilagođavanja “ISO” opcije (osjetljivost senzora na svjetlost) i brzine zatvarača “Shutter speed”. Naime, zatvarač kontroliše koliko je dugo senzor kamere izložen svjetlosti kako bi ste dobili snimak izgledom tačan onom željenom.

2. Približavanje umjesto zumiranja

Zasigurno jedna od najvećih grešaka koju korisnici mobilnih telefona prave prilikom fotografisanja jeste oslanjanje na digitalni zum kako bi se približili onome što slikate. Ovdje je važno razjasniti činjenicu da za razliku od optičkog zuma, koji koristi sočivo fotoaparata za uvećanje slike, digitalni zum jednostavno izrezuje i uvećava sliku. Ovaj proces na kraju dovodi do vidljivo primjetnog gubitka u kvaliteti i oštrini slike (mutne fotografije).

Zbog svega navedenog, preporučujemo da se umjesto zumiranja fizički približite onome što slikate, naravno kada god je to moguće. Naime, približavanje osigurava da koristite punu rezoluciju svoje kamere, uz zadržavanje maksimalanog broja detalja na slici.

3. Zaprljano sočivo kamere

Možda će izgledati čudno, ali zaprljani objektivi mobilnih telefona predstavljaju veliki problem prilikom fotografisanja, na koji uopšte ne obraćamo pažnju. Stalno su izloženi prašini, otiscima prstiju i mrljama, jer, gdje mi idemo tu ide i mobitel sa nama.

Ovakvo sočivo može prouzrokovati efekat mutnih, maglovitih ili fotografija kojima nedostaje kontrast. Zbog svega navedenog, prije korištenja kamere mobilnog telefona, obavezno sebi stvorite naviku čišćenja objektiva mehkom i čistom krpom ili dijelom vaše odjeće koja nije grube površine. Ovaj mali korak, za koji vam je potrebno svega nekoliko sekundi, dramatično može poboljšati jasnoću i kvalitet vaših slika. Na ovaj ćete način izbjeći magloviti efekat kojeg niko ne voli vidjeti.

Fotografisanje kamerom s mobitela
Fotografisanje kamerom s mobitela @freepik

4. Korištenje premalo snimaka

Možda najbolja stvar u vezi sa digitalnom fotografijom jeste da možete snimiti skoro pa neograničen broj fotografija željenog objekta. Dakle, uopšte nemate potrebe da brinete o tome da ćete, kao nekada, ostati bez filma. Ipak, mnogi i danas fotografišu maksimalno dva ili tri snimka, nadajući se najboljim rezultatima. Upravo ovaj pristup može dovesti do toga da, zbog svega nekoliko brzih fotografija, više nikada nećete biti u prilici uslikati ono što se “događa samo jedanput u životu“.

Preporuka je da snimite više snimaka iz različitih uglova ili sa različitim postavkama, što će vam dati više opcija prilikom kasnijeg izbora najbolje fotografije. Važno je ne imati strah od eksperimentisanja, jer se ono najbolje dogodi baš kada ste se tome najmanje nadali.

5. Nedovoljno osvjetljenje

Osvjetljenje željenog objekta može idealno uticati na fotografiju ili je može u potpunosti pokvariti. Upravo je ovo jedan od aspekata digitalne fotografije koji se na mobilnom telefonu najviše zanemaruje. Prilikom korištenja kamere mnogi snimaju fotografije uopšte ne uzimajući u obzir odakle im dolazi svjetlost, te kako će ono uticati na krajnji kvalitet slike. Upravo loše osvjetljenje može prouzrokovati efekat neželjene sjene, odnosno pretjeranu ekspoziciju, kao i dezorijentisanost na vašim fotografijama.

Kako bi poboljšali vaše snimke, uvijek vodite računa o izvoru i količini svjetlosti. Prirodno svjetlo je obično najbolje, pa pokušajte snimati svoje fotografije tokom “zlatnog sata”. Naime, tokom ovog perioda koji se dešava neposredno nakon izlaska i neposredno prije zalaska sunca, svjetlost postaje mekša i toplija. Zbog nižeg ugla sunca u odnosu na horizont, svjetlost ima duži put kroz atmosferu. Proces se manifestuje većim raspršivanjem plavih i ljubičastih talasnih dužina, uz mnogo više crvenkastih i narandžastih nijansi. Upravo ovaj prirodni filter daje fotografijama predivnu, zlatnu nijansu.

S druge strane, fotografisati mobitelom u zatvorenom prostoru uvijek je osjetljiv proces. Zato se postavite se u blizini prozora kako bi iskoristili ravnomjernije osvjetljenje. Izbjegavajte oštru svjetlost iznad glave, osim ako želite upravo takav efekat. Poželjno je eksperimentisati s različitim uglovima na osnovu čega možete zaključiti na koji način svjetlost uspostavlja vezu sa objektom fotografisanja.

6. Stalno korištenje blica

Prilikom fotografisanja, u uslovima slabog osvjetljenja, mnogi korisnici mobilnih telefona instinktivno posežu za blicem. Iako je zaista koristan, jer proizvodi intenzivno i kratkotrajno “pomoćno” svjetlo, njegova pretjerana upotreba često dovodi do oštrog, bezličnog osvjetljenja koje može isprati boje i stvoriti odbojne sjene. Umjesto da se oslanjate na blic po automatizmu, pokušajte pronaći inovativne metode kako bi poboljšali svoju fotografiju u uslovima slabog osvjetljenja.

Pokušajte povećati vrijednost “ISO” postavke, odnosno osjetljivost senzora na svjetlost, naravno, ukoliko to dozvoljava vaša aplikacija za kameru. Ovakve napredne postavke mogu pomoći da osvijetlite vaše slike bez potrebe za korištenjem blica. Postoje i drugi načini da izbjegnete vještačko osvjetljenje sa kamere, koristeći izvore ulične rasvjete ili drugih svjetlosnih objekata u blizini.

Po mogućnosti, stativ će vam pomoći fotografisati mobitelom ili uređaj oslonite na neku fiksnu površinu čime ćete spriječili podrhtavanje fotoaparata tokom dužih ekspozicija. To će pomoći kameri da snimi više detalja, bez da koristi vještačke mogućnosti blica.

iPhone mobilni uređaj
iPhone mobilni uređaj @pixabay

7. Pretjerana upotreba HDR-a

“Visoki dinamički raspon” (HDR – “High Dynamic Range”) fantastična je karakteristika digitalnog fotografisanja koja pomaže prilikom snimanja u izazovnim situacijama osvjetljenja. Prilikom upotrebe ove opcije, kamera snima nekoliko fotografija sa različitim ekspozicijama i kombinuje ih u jednu sliku. Rezultat je upravo veći dinamički raspon, odnosno širi spektar osvjetljenja na kome se vide svi detalji.

Fotografisati mobitelom uz pretjerano ili neprikladno korištenje HDR-a može dovesti do neprirodnih, odnosno izvještačenih slika. Sve se manifestuje “lažnim” izgledom fotografije – boje izgledaju prezasićeno, a osjenčeni detalji i svjetlost pretjerano su naglašeni.

Dobro je razmisliti kada vam je zaista potreban HDR. Stručnjaci navode da ova opcija najbolje funkcioniše u uslovima izraženog kontrasta, npr. poput pejzaža sa svijetlim nebom i tamnim krajolikom ispod. Koristite ga povremeno, čisto da vidite krajnje rezultate, jer vaš pojedine fotografije mogu imati prirodno savršen izgled i bez upotrebe HDR efekta.

8. Zanemarivanje pravila kompozicije

Dobra kompozicija, odnosno način na koji su elementi unutar kadra raspoređeni, ključna je za stvaranje vizuelno privlačnih fotografija. Međutim, mnogi je korisnici mobilnih telefona zanemaruju. Ukoliko se isključivo oslanjate na instinkt to često može dovesti loše kadriranih fotografija, gdje izražajnost i estetska privlačnost nema nikakvog smisla.

Osnovna tehnika kompozicije uključuje pravilo trećine (raspoređivanje subjekata duž linija koje dijele sliku na trećine), upotrebu linija vodilja (koje usmjeravaju pogled prema glavnom subjektu, poput puteva ili ograda), uokvirivanje (korištenje elemenata kao što su vrata, prozori ili grane drveća da uokvire glavnu scenu), te na kraju balansiranje elemenata (uravnotežavanje vizuelne težine različitih dijelova slike). Sve navedene stavke mogu značajno poboljšati vašu fotografiju.

Ponovo je važno što više vježbati fotografisati mobitelom, odnosno eksperimentisati sa različitim uglovima i perspektivama. S vremenom ćete otkriti koje su to najbolje kompozicije za pojedine fotografije.

9. Kako fotografisati mobitelom “u pokretu”

Fotografisanje snimaka u pokretu može biti jako nezgodno, posebno ako se vaš subjekat brzo kreće. Iako se čini komplikovanom, ova metoda često dovodi do situacija u kojima propuštate idealne prilike za fotografisanje podrazumjevajući unaprijed da to nećete moći uraditi. Međutim, prednosti brzog snimanja na vašem mobilnom telefonu riješiće ovaj problem.

“Rafalno” snimanje, odnosno “Burst mode”, omogućava vašoj kameri da unutar jedne sekunde snimi više fotografija u brzom nizu. Ovo je idealno za hvatanje brzih scena ili trenutaka koje želite zabilježiti, poput sportskih događaja, kućnih ljubimaca ili djece koja su stalno u pokretu.

Opcija radi na način tako što na kameri držite dugme za okidanje pritisnutim sve dok ne završite sa rafalnim snimanjem. Nakon što snimite rafal, jednostavno pregledajte sve fotografije kako biste pronašli baš onu sa najboljom kompozicijom i jasnoćom.

Zaključak

Iako fotografisanje korištenjem mobilnog telefona može izgledati jako jednostavno, za dobru sliku potrebno je što češće izbjegavati navedene greške. To može značajno poboljšati vaše vještine i kvalitetu vaših slika.

U budućnosti, slijedite i također gore navedene savjete koji vam zasigurno mogu pomoći da oživite svoju kreativnu viziju za koju možda niste niti znali da je posjedujete.

Vaša mišljenja i reakcije

Kako fotografisati mobitelom uz 9 najboljih savjeta i trikova
Prethodni članak

Šta su inverter klime i kako ih pravilno očistiti

Sljedeći članak

Kako provjeriti neplaćene saobraćajne kazne ili parking prekršaje

Prijavite se na Newsletter

Prijavite se na naš email newsletter kako bi
dobijali najnovije savjete i informacije direktno u vaš inbox.